Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Innowacje w Biotechnologii

19 listopada 2024 r.
Miejsce: Auditorium Maximum Universytetu Jagiellońskiego
ul. Krupnicza 33, Kraków

Organizator

Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) to międzynarodowy instytut badawczy, w którym prowadzone są interdyscyplinarne badania na najwyższym światowym poziomie. Zakres badań określa kontinuum gen-struktura-funkcja-translacja, które wspiera praktykę kliniczną, a także tworzenie start-upów. Obecnie w instytucie działa 15 grup badawczych prowadzonych przez cenionych naukowców specjalizujących się w takich dziedzinach jak: biologia nanocząstek, biologia strukturalna, biologia molekularna roślin, biologia rozwoju i płodności, wirusologia, bioinformatyka oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w dziedzinach nauk biologicznych.

Wprowadzenie do Konferencji

Innowacyjność i kreatywność są niezbędne do rozwoju nowych obszarów badań. Biotechnologia osiągnęła etap dojrzałości wraz z eksplozją firm biotechnologicznych na całym świecie. Zbadamy, w jaki sposób „cool science” jest siłą napędową, która prowadzi do translacji, zastosowania i komercjalizacji, analizując historie firm w branży biotechnologicznej, od małych inkubatorów po duże firmy. Zbadamy również kluczowe cechy, które umożliwiają pomyślne przełożenie „cool science” na praktykę.

Biotechnologia nie może stać w miejscu, więc chcemy pokazać, w jaki sposób europejskie finansowanie projektów o wysokim ryzyku, ale i większym zysku może przyspieszyć kreatywność, która jest niezbędna do dokonania przyszłych odkryć w biotechnologii, napędzając przemysł i wspierając środowisko, w którym przełomowe odkrycia są nie tylko możliwe, ale i oczekiwane. Analizując konkretne przypadki, w których nowatorskie badania przeszły od koncepcji do rynku, zidentyfikujemy krytyczne czynniki, które wspierają tę drogę.

Agenda Konferencji

Sesja Plenarna – Keynote Speeches

Trzej prelegenci, w tym Mark Treherne i Paweł Przewięźlikowski, zaprezentują w jaki sposób wielka nauka może zostać przełożona na udane zastosowanie zarówno w sposób oddolny, w którym nauka prowadzi do utworzenia firmy, jak i odgórny, w którym zaczynasz od firmy, która następnie generuje wielką naukę. Podkreślone zostanie to, co napędza sukces.

Translacja nauki począwszy od inkubatorów, poprzez MŚP i duże firmy

Prelegenci tacy jak John Bason, Magda Kordon-Kiszala i Robert Gromada przedstawią przykłady „cool science” i tego, jak przekłada się ona na firmy na różnych poziomach rozwoju. Prelegenci wskażą również cechy, które pomagają osiągnąć sukces.

Dyskusja Panelowa

Dyskusja panelowa, prowadzona przez Martę Winiarską, będzie dotyczyła tego, co jest dobre w biotechnologii i regionie, a co wymaga poprawy.

Inicjatywy europejskie

Współczesna nauka napędza innowacyjne i przełomowe odkrycia. Popołudniowa sesja skupi się na wielkiej nauce, w tym na projektach wysokiego ryzyka i wysokiego zysku finansowanych przez ERC, a także na dużych, realizowanych w konsorcjach, projektach finansowanych przez program Horyzont Europa. Wśród prelegentów znajdą się laureaci grantów ERC: Róża Szweda i Andrzej Dziembowski oraz Krzysztof Pyrć, który jest beneficjentem wielu dużych, realizowanych w konsorcjach, projektów finansowanych przez Unię Europejską.

Zaproszeni Mówcy

Mark Therene

Innovate UK Council

Paweł Przewięźlikowski

Ryvu Therapeutics

John Bason

nCage Therapeutics

Robert Gromada

MediSensonic

Andrzej Dziembowski

Laboratorium Biologii RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Magda Kordon-Kiszala

intoDNA

Marta Winiarska

Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed

Róża Szweda

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Krzysztof Pyrć

Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Magdalena Kulczycka

Prezes Stowarzyszenia Firm Biotechnologicznych BioForum

Zbigniew Zasłonka

Dyrektor Naukowy Molecure S.A.

Partnerzy

Partnerzy Przemysłowi

Międzynarodowe Projekty Partnerskie

Branżowy Punkt Kontaktowy

Kontakt z Organizatorem

Koordynator: Prof. Danuta Mossakowska-Earnshaw, Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

+48 12-664-53-69

danuta.mossakowska@uj.edu.pl

Jak dojechać

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ