ORGANIZATORZY

Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (IZTECH) powstała w 2008 r. jako organizacja non-profit zrzeszająca instytucje naukowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa wysokich technologii i inne podmioty gospodarcze działające w różnych sektorach technologicznych. Misją Izby jest integracja środowiska, wspieranie inicjatyw wysokich technologii, transformacji cyfrowej i energetycznej, rozwój współpracy międzynarodowej oraz promocja polskich rozwiązań technologicznych w Europie i na świecie. Głównym celem działalności Izby jest stymulacja rozwoju przedsiębiorczości opartej na wiedzy oraz wszechstronna pomoc jej Członkom w osiągnięciu komercyjnego sukcesu podejmowanych przez nich projektów innowacyjnych w obszarze zaawansowanych technologii. 

Nasi Członkowie są wymieniani jako wybitni innowatorzy, twórcy patentów i opracowań nowych technologii mających wpływ na dynamiczny rozwój gospodarczy Polski. Nasi przedstawiciele zasiadają w organizacjach krajowych i unijnych, sejmowych komisjach, opiniując projekty ustaw o znaczeniu gospodarczym. Izba jest organizatorem międzynarodowych i krajowych forów wymiany doświadczeń kadry inżynierskiej. 

Kluczowym przedsięwzięciem jest Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF, organizowane pod auspicjami Komisji Europejskiej i pod patronatem Parlamentu Europejskiego, we współpracy z uczelniami technicznymi i przemysłem wysokiej techniki od 2014 roku.

W ramach Izby działa Grupa Robocza IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa, której misją grupy jest reprezentowanie głosu polskiego środowiska w zakresie polityki badań i innowacji UE i Programów Ramowych UE na forum krajowym i europejskim oraz inicjowanie wspólnych projektów. Członkowie Grupy Roboczej są autorami Stanowiska Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) do 10. Programu Ramowego.

Akademia Górniczo-Hutnicza jest nowoczesnym uniwersytetem, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Uczelnia ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą za granicą. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus, a przede wszystkim – więź łącząca społeczność AGH – to nasze największe atuty.

Rozwijamy badania naukowe w obszarach nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk o Ziemi i nauk społecznych, uwzględniając aktualne priorytety gospodarki i biznesu, w takich dziedzinach jak m.in. cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo, transformacja energetyczna i zeroemisyjność, zmiany klimatyczne, gospodarka w obiegu zamkniętym czy przemysł 4.0. Wśród wielu przyszłościowych kierunków badawczych w AGH intensywnie rozwijane są prace w zakresie inżynierii kosmicznej i sztucznej inteligencji.

Oferta kształcenia obejmuje blisko 70 kierunków studiów prowadzonych na 17 wydziałach. Uczelnia oferuje również kształcenie w szkołach doktorskich, studia MBA TECH oraz ok. 90 kierunków studiów podyplomowych.

 

Uniwersytet Jagielloński ufundowany został 12 maja 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego i jest najstarszą uczelnią w Polsce oraz jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Studium generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet — składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. W 1400 roku miała miejsce powtórna fundacja Uniwersytetu przez króla Władysława Jagiełłę. Powstał wtedy czwarty wydział – teologiczny.

XV wiek i początek XVI wieku to „złoty okres” w dziejach uczelni, która słynęła z nauki matematyki, astronomii i prawa oraz jej wybitnych uczonych. Uniwersytet przyciągał studentów z całej Europy, którzy w tym czasie stanowili aż 44% studiujących O wysokim poziomie uczelni świadczą też jej wybitni absolwenci, jak Mikołaj Kopernik.

Obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 15 wydziałów, w tym trzy medyczne, które tworzą tzw. Collegium Medicum. Kształci się tutaj już około 50 tysięcy studentów rocznie, z tego 65% to kobiety. Zmieniła się też struktura narodowościowa, oprócz studentów z krajów Unii Europejskiej, pojawili się młodzi ludzie z Azji i Afryki, a także z państw Europy Wschodniej.

 

Naczelna Organizacja Techniczna jako wspólnota Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych reprezentuje społeczność techniczną, integruje polskich techników i inżynierów, działa na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego, współtwórcy postępu cywilizacyjnego i zrównoważonego rozwoju.

Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna jest dobrowolnym związkiem stowarzyszeń naukowo-technicznych. Nawiązuje do sięgającej XIX wieku tradycji polskich stowarzyszeń technicznych, tworzonych w kraju i na emigracji w celu wspierania patriotycznych dążeń Polaków i uczestnictwa w budowie fundamentów gospodarczej pomyślności Polski po jej odrodzeniu. Działa obecnie na rzecz dalszego -cywilizacyjnego – rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej upowszechniając wiedzę i umiejętności techniczne oraz wspierając twórczy wysiłek polskich inżynierów i techników.

Dziś Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna to:

  • 39 Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych zrzeszających ok. 90 tys. inżynierów i techników.
  • 45 Terenowych Jednostek Organizacyjnych (TJO) FSNT-NOT skupiających oddziały Stowarzyszeń NT sfederowanych w NOT.
  • 35 Domów Technika, w tym dwa zbudowane na początku XX wieku ze składek inżynierów (Warszawski Dom Technika – 1905 i Krakowski Dom Technika – 1906)
  • własne wydawnictwo prasy naukowo-technicznej (SIGMA-NOT) wydające 31 tytułów, w tym wychodzący od 1866 r. Przegląd Techniczny.
 

Miasto Kraków jest to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Dawna stolica, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski. Stolica województwa małopolskiego. Miasto położone jest na styku kilku krain geograficznych: Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII–VIII w. n.e. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na wzgórzu wawelskim. Jedną z przełomowych dat w historii miasta była jego lokacja na prawie magdeburskim 5 czerwca 1257 r. Uformował się wtedy obecny układ urbanistyczny Starego Miasta oraz siedziba władcy – Wawel. Położenie na styku szlaków handlowych: z Rusi do Niemiec i Czech, z Pomorza do Węgier, Turcji i na Bałkany, pozwoliło Krakowowi na szybki rozwój gospodarczy.

Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru.

PATRONAT

ORGANIZATORZY

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.