Polska Izba Gospodarcza Zaawansowanych Technologii (IZTECH) powstała w 2008 r. jako organizacja non-profit zrzeszająca instytucje naukowe, uczelnie wyższe, przedsiębiorstwa wysokich technologii i inne podmioty gospodarcze działające w różnych sektorach technologicznych. Misją Izby jest integracja środowiska, wspieranie inicjatyw wysokich technologii, transformacji cyfrowej i energetycznej, rozwój współpracy międzynarodowej oraz promocja polskich rozwiązań technologicznych w Europie i na świecie. Głównym celem działalności Izby jest stymulacja rozwoju przedsiębiorczości opartej na wiedzy oraz wszechstronna pomoc jej Członkom w osiągnięciu komercyjnego sukcesu podejmowanych przez nich projektów innowacyjnych w obszarze zaawansowanych technologii.
Nasi Członkowie są wymieniani jako wybitni innowatorzy, twórcy patentów i opracowań nowych technologii mających wpływ na dynamiczny rozwój gospodarczy Polski. Nasi przedstawiciele zasiadają w organizacjach krajowych i unijnych, sejmowych komisjach, opiniując projekty ustaw o znaczeniu gospodarczym. Izba jest organizatorem międzynarodowych i krajowych forów wymiany doświadczeń kadry inżynierskiej.
Kluczowym przedsięwzięciem jest Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF, organizowane pod auspicjami Komisji Europejskiej i pod patronatem Parlamentu Europejskiego, we współpracy z uczelniami technicznymi i przemysłem wysokiej techniki od 2014 roku.
W ramach Izby działa Grupa Robocza IZTECH ds. Programu Ramowego Badań i Innowacji UE Horyzont Europa, której misją grupy jest reprezentowanie głosu polskiego środowiska w zakresie polityki badań i innowacji UE i Programów Ramowych UE na forum krajowym i europejskim oraz inicjowanie wspólnych projektów. Członkowie Grupy Roboczej są autorami Stanowiska Polskiej Izby Gospodarczej Zaawansowanych Technologii (IZTECH) do 10. Programu Ramowego.
Akademia Górniczo-Hutnicza jest nowoczesnym uniwersytetem, który aktywnie uczestniczy w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy oraz w tworzeniu innowacyjnych technologii. Uczelnia ma ugruntowaną pozycję w kraju i coraz mocniejszą za granicą. Doświadczona kadra, nowoczesne laboratoria, wyjątkowy kampus, a przede wszystkim – więź łącząca społeczność AGH – to nasze największe atuty.
Rozwijamy badania naukowe w obszarach nauk technicznych, nauk ścisłych, nauk o Ziemi i nauk społecznych, uwzględniając aktualne priorytety gospodarki i biznesu, w takich dziedzinach jak m.in. cyfryzacja, cyberbezpieczeństwo, transformacja energetyczna i zeroemisyjność, zmiany klimatyczne, gospodarka w obiegu zamkniętym czy przemysł 4.0. Wśród wielu przyszłościowych kierunków badawczych w AGH intensywnie rozwijane są prace w zakresie inżynierii kosmicznej i sztucznej inteligencji.
Oferta kształcenia obejmuje blisko 70 kierunków studiów prowadzonych na 17 wydziałach. Uczelnia oferuje również kształcenie w szkołach doktorskich, studia MBA TECH oraz ok. 90 kierunków studiów podyplomowych.
Uniwersytet Jagielloński ufundowany został 12 maja 1364 roku przez króla polskiego Kazimierza Wielkiego i jest najstarszą uczelnią w Polsce oraz jedną z najstarszych w tym regionie Europy. Studium generale – tak wówczas nazywano Uniwersytet — składało się z trzech wydziałów: sztuk wyzwolonych, medycyny i prawa. W 1400 roku miała miejsce powtórna fundacja Uniwersytetu przez króla Władysława Jagiełłę. Powstał wtedy czwarty wydział – teologiczny.
XV wiek i początek XVI wieku to „złoty okres” w dziejach uczelni, która słynęła z nauki matematyki, astronomii i prawa oraz jej wybitnych uczonych. Uniwersytet przyciągał studentów z całej Europy, którzy w tym czasie stanowili aż 44% studiujących O wysokim poziomie uczelni świadczą też jej wybitni absolwenci, jak Mikołaj Kopernik.
Obecnie Uniwersytet Jagielloński ma 15 wydziałów, w tym trzy medyczne, które tworzą tzw. Collegium Medicum. Kształci się tutaj już około 50 tysięcy studentów rocznie, z tego 65% to kobiety. Zmieniła się też struktura narodowościowa, oprócz studentów z krajów Unii Europejskiej, pojawili się młodzi ludzie z Azji i Afryki, a także z państw Europy Wschodniej.
Naczelna Organizacja Techniczna jako wspólnota Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych reprezentuje społeczność techniczną, integruje polskich techników i inżynierów, działa na rzecz wzmocnienia roli środowiska technicznego, współtwórcy postępu cywilizacyjnego i zrównoważonego rozwoju.
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna jest dobrowolnym związkiem stowarzyszeń naukowo-technicznych. Nawiązuje do sięgającej XIX wieku tradycji polskich stowarzyszeń technicznych, tworzonych w kraju i na emigracji w celu wspierania patriotycznych dążeń Polaków i uczestnictwa w budowie fundamentów gospodarczej pomyślności Polski po jej odrodzeniu. Działa obecnie na rzecz dalszego -cywilizacyjnego – rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej upowszechniając wiedzę i umiejętności techniczne oraz wspierając twórczy wysiłek polskich inżynierów i techników.
Dziś Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna to:
Miasto Kraków jest to miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, nad Wisłą, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Dawna stolica, miasto koronacyjne i nekropolia królów Polski. Stolica województwa małopolskiego. Miasto położone jest na styku kilku krain geograficznych: Kotliny Sandomierskiej, Pogórza Zachodniobeskidzkiego i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
Historia Krakowa jako zorganizowanego ośrodka miejskiego zaczyna się około VII–VIII w. n.e. Do dziś możemy podziwiać pozostałości po pierwszych mieszkańcach w postaci dwóch kopców: Krakusa i Wandy. Ośrodek władzy od początku skupiał się na wzgórzu wawelskim. Jedną z przełomowych dat w historii miasta była jego lokacja na prawie magdeburskim 5 czerwca 1257 r. Uformował się wtedy obecny układ urbanistyczny Starego Miasta oraz siedziba władcy – Wawel. Położenie na styku szlaków handlowych: z Rusi do Niemiec i Czech, z Pomorza do Węgier, Turcji i na Bałkany, pozwoliło Krakowowi na szybki rozwój gospodarczy.
Dziś Kraków to miasto nowoczesne, wciąż się rozwijające. Tygiel, w którym tradycja mieszkańców miesza się ze studencką awangardą. Dzięki wielu zabytkom, doskonale zachowanej starej zabudowie nie zatracił swego majestatycznego charakteru.