Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Innowacje w Biotechnologii

19.11.2024

09:00 - 15:00

Miejsce: Auditorium Maximum Universytetu Jagiellońskiego
ul. Krupnicza 33, Kraków
Sala Seminaryjna

Organizator

Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) to międzynarodowy instytut badawczy, w którym prowadzone są interdyscyplinarne badania na najwyższym światowym poziomie. Zakres badań określa kontinuum gen-struktura-funkcja-translacja, które wspiera praktykę kliniczną, a także tworzenie start-upów. Obecnie w instytucie działa 15 grup badawczych prowadzonych przez cenionych naukowców specjalizujących się w takich dziedzinach jak: biologia nanocząstek, biologia strukturalna, biologia molekularna roślin, biologia rozwoju i płodności, wirusologia, bioinformatyka oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w dziedzinach nauk biologicznych.

Wprowadzenie do Konferencji

Innowacyjność i kreatywność są niezbędne do rozwoju nowych obszarów badań. Biotechnologia osiągnęła etap dojrzałości wraz z eksplozją firm biotechnologicznych na całym świecie. Zbadamy, w jaki sposób „cool science” jest siłą napędową, która prowadzi do translacji, zastosowania i komercjalizacji, analizując historie firm w branży biotechnologicznej, od małych inkubatorów po duże firmy. Zbadamy również kluczowe cechy, które umożliwiają pomyślne przełożenie „cool science” na praktykę.

Biotechnologia nie może stać w miejscu, więc chcemy pokazać, w jaki sposób europejskie finansowanie projektów o wysokim ryzyku, ale i większym zysku może przyspieszyć kreatywność, która jest niezbędna do dokonania przyszłych odkryć w biotechnologii, napędzając przemysł i wspierając środowisko, w którym przełomowe odkrycia są nie tylko możliwe, ale i oczekiwane. Analizując konkretne przypadki, w których nowatorskie badania przeszły od koncepcji do rynku, zidentyfikujemy krytyczne czynniki, które wspierają tę drogę.

Agenda Konferencji

Trzej prelegenci, w tym Mark Treherne i Paweł Przewięźlikowski, zaprezentują w jaki sposób wielka nauka może zostać przełożona na udane zastosowanie zarówno w sposób oddolny, w którym nauka prowadzi do utworzenia firmy, jak i odgórny, w którym zaczynasz od firmy, która następnie generuje wielką naukę. Podkreślone zostanie to, co napędza sukces.

Prelegenci tacy jak John Bason, Magda Kordon-Kiszala i Robert Gromada przedstawią przykłady „cool science” i tego, jak przekłada się ona na firmy na różnych poziomach rozwoju. Prelegenci wskażą również cechy, które pomagają osiągnąć sukces.

Dyskusja panelowa, prowadzona przez Martę Winiarską, będzie dotyczyła tego, co jest dobre w biotechnologii i regionie, a co wymaga poprawy.

Współczesna nauka napędza innowacyjne i przełomowe odkrycia. Popołudniowa sesja skupi się na wielkiej nauce, w tym na projektach wysokiego ryzyka i wysokiego zysku finansowanych przez ERC, a także na dużych, realizowanych w konsorcjach, projektach finansowanych przez program Horyzont Europa. Wśród prelegentów znajdą się laureaci grantów ERC: Róża Szweda i Andrzej Dziembowski oraz Krzysztof Pyrć, który jest beneficjentem wielu dużych, realizowanych w konsorcjach, projektów finansowanych przez Unię Europejską.

Zaproszeni Mówcy

Mark Treherne

Biotechnology Business Institute Cambridge

Paweł Przewięźlikowski

Ryvu Therapeutics S.A.

Zbigniew Zasłona

Dyrektor Naukowy Molecure S.A.

Maciej Adamkiewicz

Adamed S.A.

Karolina Nowak

Agencja Badań Medycznych

Magdalena Kulczycka

Prezes Stowarzyszenia Firm Biotechnologicznych BioForum

Marta Winiarska

Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed

John Bason

nCage Therapeutics

Magda Kordon-Kiszala

intoDNA

Dorota Iwaszkiewicz-Grześ

PolTREG S.A.

Simonija Kelpšaitė

Caszyme

Bernd Eberhardt

Scope Fluidics S.A.

Marcin Malinowski

MediSensonic

Mariia Dekaliuk

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN

Róża Szweda

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Krzysztof Szade

Uniwersytet Jagielloński

Andrzej Dziembowski

Laboratorium Biologii RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Krzysztof Pyrć

Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Monika Ślęzak

Łukasiewicz – PORT

Agata Wancio

Departament Innowacji i Polityki Przemysłowej, Ministerstwo Rozwoju i Technologii

Partnerzy

Partnerzy Przemysłowi

Międzynarodowe Projekty Partnerskie

Branżowy Punkt Kontaktowy

Kontakt z Organizatorem

Prof. Danuta Mossakowska-Earnshaw

Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

+48 12 664 53 69

danuta.mossakowska@uj.edu.pl 

Jak dojechać

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.