Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Innowacje Społeczne w Technologiach

19.11.2024

09:00 - 15:00

Auditorium Maximum Universytetu Jagiellońskiego
ul. Krupnicza 33, Kraków
Aula Średnia A

Organizator

Uniwersytet SWPS skupia się na badaniu złożoności działania ludzkiego umysłu, kreatywności i relacji społecznych. Wierzymy, że stosując tę wiedzę do rozwiązywania praktycznych wyzwań dnia dzisiejszego i jutrzejszego, możemy nauczyć się prosperować w świecie nowych technologii i dynamicznych zmian społecznych.

Jesteśmy wiodącą instytucją szkolnictwa wyższego w Polsce, specjalizującą się w psychologii, prawie, językoznawstwie i literaturoznawstwie, politologii i administracji, kulturoznawstwie i religioznawstwie, socjologii, mediach i komunikacji, zarządzaniu, a także sztuce, projektowaniu i konserwacji sztuki.

Dzięki 30 centrom badawczym i ponad 150 projektom badawczym rocznie jesteśmy jednym z najbardziej aktywnych uniwersytetów badawczych w Polsce. Z ponad 20% publikacji w wiodących światowych czasopismach i ponad 2400 artykułami w bazie Scopus, Uniwersytet SWPS jest unikalną prywatną uczelnią w Europie Środkowo-Wschodniej.

Wprowadzenie do Konferencji

Podczas konferencji chcemy podkreślić znaczenie gotowości społeczno-technologicznej i wpływu społecznego w kontekście rozwoju innowacyjnych rozwiązań i rozwoju projektów technologicznych. Będziemy rozmawiać o tym, w jaki sposób można skutecznie integrować te aspekty z projektami badawczo-rozwojowymi i jakie korzyści dla rozwoju i wdrażania technologii z tego płyną.

Naukowczynie i naukowcy opracowujący zaawansowane rozwiązania technologiczne czy głębokie technologie, powinni mieć na uwadze społeczną gotowość technologiczną (social technology readiness) i angażować się w ocenę potencjalnych skutków środowiskowych i społecznych już na wczesnym etapie procesu badawczo-rozwojowego. Takie proaktywne i zorientowane na wdrażanie podejście zapewnia, że rozwiązania lepiej adresują cele zrównoważonego rozwoju i zmniejszają ryzyko wystąpienia np. oporu wobec zmian, jakimi są innowacje.

Jak zatem tworzyć technologie, które przygotowują społeczeństwa na innowacje? Jak tworzyć technologie odpowiadające na realne i złożone problemy społeczne? Jak tworzyć rozwiązania oparte o zdobycze designu czy projektowania uniwersalnego? Jak tworzyć rozwiązania inkluzywne? Jak budować zespoły super-interdyscyplinarne, które mogą rozwijać technologie, adresując złożone aspekty związane ze skutecznym wdrażaniem rozwiązań na rynek?

Do dyskusji na te złożone tematy zapraszamy Państwa serdecznie.

prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik – Prorektorka ds. Nauki, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska

dr Patrycja Sosnowska-Buxton – Uniwersytet Stavanger, Norwegia

prof. Chris Speed – Professor Design for Regenerative Futures w RMIT,  Australia

10:00 – 10:10 Dr. inż. Patrycja Radek – brokerka innowacji, Uniwersytet SWPS, Polska
10:10 – 10:30 Dr Lidia Stępińska-Ustasiak – T-Mobile, Łukasiewicz ITECH – 5G uncovered – debunking fake news and building public confidence in the technology.

prowadzacy panel: Prof. Tomasz Grzyb – psycholog społeczny,Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska
Prof. Michał Krzykawski – filozof, Profesor Uniwersytetu Śląskiego, Polska
Prof. Małgorzata Kujawska – neuroscientist, Profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polska
dr Malwina Gębalska – koordynatorka CHANSE ERA-NET Cofund, Narodowe Centrum Nauki, Polska
Prof. Karol Murlak – designer, Profesor University of Texas at Austin, USA, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska
Prof. Jan-Hendrik Passoth – Professor for Sociology of Technology, Uniwersytet Viadrina, Niemcy

Czy powinniśmy brać pod uwagę czynniki społeczne przy projektowaniu technologii?

W panelu dyskusji poddana zostanie gotowość społeczna do przyjmowania nowych technologii, a także czynniki wpływające na akceptację społeczną i opór wobec innowacji, ze szczególnym uwzględnieniem technologii zdrowia cyfrowego, automatyzacji i systemów AI. Paneliści omówią również, w jaki sposób luki w umiejętnościach technologicznych mogą utrudniać równy dostęp i integrację innowacji. Pośród omawianych tematów znajdą się: 

  • Zrównoważenie wolności, wygody i bezpieczeństwa. Dzięki gromadzeniu danych użytkowników nowoczesne technologie znacznie upraszczają codzienne życie — na przykład pomagając konsumentom w podejmowaniu decyzji. Jednak ceną, jaką płacimy za tę wygodę, jest pozostawianie cyfrowych śladów i przekazywanie ogromnych ilości danych bez kontroli nad tym, jak są wykorzystywane. Czy jesteśmy w stanie pogodzić te dwie perspektywy?
  • Interdyscyplinarne podejścia do innowacji technologicznych Panel podkreśli znaczenie interdyscyplinarnej współpracy między inżynierami, socjologami, etykami i decydentami w projektowaniu odpowiedzialnej technologii. Poprzez studia przypadków prelegenci zbadają, w jaki sposób taka współpraca może skutkować bardziej holistycznymi i świadomymi społecznie innowacjami. 
  • Komunikacja między sektorami Szanse: Wzrost kreatywności i innowacyjności, wzajemne wzbogacanie idei. Zwiększona wydajność i skuteczność, silniejsze relacje i zaufanie, większa świadomość i wsparcie społeczne 
  • Bariery: Różne priorytety i cele, różne style i kultury komunikacji, brak zaufania i konkurencji, brak dedykowanych zasobów

dr Aleksandra Borek – nauki społeczne, Uniwersytet Oxfordzki, Uniwersytet SWPS, tytuł wystąpienia: “Rola nauk społeczych w innowacjach technologiczych i zdrowia publicznego na przykładzie antybiotykooporności”
Prof. Karol Olejniczak
– polityki publiczne, Uniwersytet SWPS, Polska
Eva Nečasová – founderka AI dětem, Czechy – Comprehensive approach to education in the age of AI
dr hab. Krzysztof Krejtz – psycholog, Uniwersytet SWPS – Accessibility of Cultural Heritage in Urban Space. Pervasive technologies, psychology and art history in Friendly City Project.
dr Max Bielecki – psycholog, Uniwersytet SWPS – PLISHKA: Human-Centric Design for Smart Homes: The Role of Psychological Science in Green Energy Adoption
Anna Jakubowska-Warchoł – Warszawskie Tramwaje, Uniwersytet SWPS – Wykorzystanie okulografii do zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa motorniczych – projektowanie treningu kierowania uwagi wzrokowej

prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik – Prorektorka ds. Nauki, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska

Zaproszeni Mówcy

prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik, prof. USWPS

Uniwersytet SWPS

dr Patrycja Sosnowska-Buxton

Uniwersytet Stavanger

prof. Chris Speed

RMIT University

dr inż. Patrycja Radek

Uniwersytet SWPS

prof. Tomasz Grzyb

Uniwersytet SWPS

prof. Michał Krzykawski

Uniwersytet Śląski

prof. Małgorzata Kujawska

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

dr Malwina Gębalska 

Narodowe Centrum Nauki

prof. Karol Murlak

University of Texas at Austin
Uniwersytet SWPS

Prof. Karol Olejniczak

Uniwersytet SWPS

prof. Jan-Hendrik Passoth

European University Viadrina Frankfurt

dr Aleksandra Borek

Uniwersytet Oxfordzki, Uniwersytet SWPS

Eva Nečasová

dr Max Bielecki

Uniwersytet SWPS

Prof. Aleksandra Cisłak-Wójcik –  Prorektorka ds. Nauki, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska W pracy badawczej zajmuje się problematyką hierarchii społecznej oraz problematyką identyfikacji grupowej i relacji społecznych w grupie. Kierowniczka i badaczka w projektach krajowych i międzynarodowych. Autorka licznych prac naukowych poświęconych władzy, identyfikacji, spostrzeganiu społecznemu oraz rozwiązywaniu konfliktów, publikowanych w pismach krajowych i międzynarodowych. Członkini rad redakcyjnych czasopism Psychology of Women Quarterly, Political Psychology, European Journal of Social Psychology. Laureatka programów stypendialnych FNP, Polityki i MNiSW dla wybitnych młodych naukowców. Odbyła staże naukowe m.in. na Uniwersytecie w Erlangen-Norymberdze w Niemczech, University of Kent w Wielkiej Brytanii, University of Waikato w Nowej Zelandii oraz w IDC w Izraelu. Autorka licznych tekstów popularno-naukowych. 

dr Patrycja Sosnowska-Buxton – Uniwersytet Stavanger, Norwegia jest doświadczoną liderką z ponad 20-letnim doświadczeniem w kierowaniu inicjatywami DEI w branży technologicznej w UE. Strateżka z pragmatycznym podejściem do budowania różnorodnych, efektywnych i innowacyjnych zespołów. Ma doświadczenie konsultingowe w korporacjach międzynarodowych i jest czynną naukowczynią z misją rozwijania skutecznej współpracy między biznesem i akademią. Jest pionierką innowacyjnych podejść promujących integrację społeczną i prawa człowieka w skali globalnej.

prof. Chris Speed – Professor Design for Regenerative Futures w RMIT, Australia Chris Speed jest profesorem Design for Regenerative Futures w RMIT w Melbourne, w Australii, gdzie współpracuje z wieloma różnymi społecznościami i partnerami w celu zbadania, w jaki sposób projektowanie może zapewniać metody adaptacji w kierunku przekształcenia się w społeczeństwo regeneracyjne. Chris ma ugruntowane doświadczenie w kierowaniu dużymi, złożonymi grantami i programami edukacyjnymi z partnerami akademickimi, przemysłowymi i trzeciego sektora, które stosują metody projektowe i analizy danych do rozwiązywaia wyzwań społecznych, środowiskowych i gospodarczych. Przed dołączeniem do RMIT Chris był dyrektorem Edinburgh Futures Institute, obejmującego przekształcenie Old Royal Infirmary of Edinburgh, szpitala Florence Nightingale w centrum Edynburga, w wiodące na świecie centrum interdyscyplinarnego nauczania, badań i innowacji. Chris kierował również rozwojem Instytutu Informatyki Projektowej, który jest domem naukowców pracujących w dziedzinie projektowania, nauk społecznych i data science, a także programów doktoranckich, magisterskich i zaawansowanych form kształcenia. Jego publikacje są związane z wieloma wspólnymi projektami badawczymi, które prowadził i w których uczestniczył, obejmującymi takie sektory, jak badania nad projektowaniem, gospodarka cyfrowa, branże kreatywne i interakcja człowiek-maszyna. Chris był dyrektorem założycielem Creative Informatics R&D Partnership o wartości 7,4 mln funtów, jednego z dziewięciu klastrów branży kreatywnej w Wielkiej Brytanii finansowanych przez AHRC (2018-2024). Chris utrzymuje powiązania z projektami badawczymi z partnerami w Wielkiej Brytanii i Europie, w tym jest byłym współzałożycielem Centrum Gospodarki Cyfrowej Next Stage DECaDE prowadzonego przez Surrey z Digital Catapult (2019-2025) oraz współzałożycielem europejskiej sieci DCODE i programu doktoranckiego w celu szkolenia następnego pokolenia naukowców i projektantów, aby kierować cyfrową transformacją społeczeństwa w kierunku zrównoważonej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu (2020-2024).

dr inż. Patrycja Radek – Brokerka innowacji Uniwersytetu SWPS, Polska Brokerka innowacji Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu SWPS, strateżka rozwoju technolgoicznych projektów i firm, ma 11-letnie doświadczenie w komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań i rozwoju biznesów opartych o innowacje. Ekspertka przywództwa w zespołach badawczo-rozwojowych deep tech. Strateżka i ekspertka związana z rozwojem programów i projektów dedykowanych startupom technologicznym, impaktowym, deep tech’om. Mentorka i aktywna działaczka na rzecz zwiększania obecności kobiet w rozwoju nowych technologii. Absolwentka stypendium TOP500 Innovators na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

prof. Tomasz Grzyb – psycholog społeczny, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska  dr hab. Tomasz Grzyb jest psychologiem społeczny, profesor na Uniwersytecie SWPS, dziekan Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. Redaktor naczelny Polish Psychological Bulletin, prezes Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Społecznej. Autor i współautor książek (min. “Posłuszni do bólu”, “Sto technik wpływu społecznego”, podręcznika “Psychologia Społeczna”) wydawanych w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Autor i współautor artykułów w prestiżowych czasopismach naukowych (“Journal of Experimental Social Psychology”, “Social, Psychological and Personality Science”, “Social Influence”, “Personality and Individual Differences” i innych). W swojej pracy naukowej zajmuje się przede wszystkich różnymi formami wpływu społecznego, ze szczególnym uwzględnieniem posłuszeństwa (i – co czasem zdecydowanie ważniejsze – nieposłuszeństwa). Prowadzi zajęcia (min. w Polsce, Niemczech, Grecji, Wielkiej Brytanii) kształcące studentów/tki oraz praktyczki/ków w obszarze wpływu społecznego.

Prof. Michał Krzykawski – filozof, Profesor Uniwersytetu Śląskiego, Polska  prof. Michał Krzykawski jest filozofem, pracownik naukowy na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie kieruje Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami. Autor i współautor wielu prac z zakresu współczesnej filozofii francuskiej, filozofii techniki i filozofii społecznej. Ostatnio opublikowane prace: Konieczna bifurkacja. „Nie ma alternatywy” (redakcja Bernard Stiegler i Kolektyw Internacja, Paris 2020, London 2021, Katowice 2023) oraz Gospodarka i entropia. Jak wyjść z polikryzysu (redakcja Jerzy Hausner, Michał Krzykawski, Warszawa 2023). Wiceprezes Fundacji Pracownia Współtwórcza, koordynator projektu badawczego „Techno-społeczne ramy zastosowań AI” przy Open Eyes Economy.

prof. Małgorzata Kujawska – neuroscientist, Profesor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Polska – prof. Małgorzata Kujawska jest profesorem na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Profesor Kujawska jest stypendystką japońskiego programu Matsumae International Foundation Research Fellowship Program 2020. Ukończyła warsztaty z przedsiębiorczości i myślenia projektowego na Uniwersytecie Stanforda w ramach prestiżowego rządowego programu „Top 500 Innovators” oraz odbyła staż w NASA Ames Research Center w Synthetic Biology Innovation Lab. Posiada doświadczenie w kierowaniu interdyscyplinarnych projektów realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej. W pracy naukowej łączy nanotechnologię i neuronaukę. Prof. Kujawska jest Przewodniczącą Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego oraz członkiem międzynarodowych towarzystw naukowych. Pełni także rolę eksperta dla polskich agencji finansujących działalność badawczo-rozwojową i Komisji Europejskiej. Posiada doświadczenie w pracach Kolegiów Redakcyjnych czasopism naukowych indeksowanych w bazie JCR. Jest również członkiem Rady Sektorowej ds. Kompetencji Sektora Chemicznego.

dr Malwina Gębalska – koordynatorka CHANSE ERA-NET Cofund, Narodowe Centrum Nauki, Polska – dr Malwina Gębalska jest koordynatorką programu UE Collaboration of Humanities and Social Sciences in Europe (CHANSE) ERA-NET Cofund oraz koordynator dyscyplin w Narodowym Centrum Nauki w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce; lider działań związanych z udziałem tzw. krajów Widening w Partnerstwach Europejskich w projekcie UE ERA-LEARN; uzyskała doktorat z zakresu językoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prof. Karol Murlak – designer, Profesor University of Texas at Austin, USA, Profesor Uniwersytetu SWPS, Polska – Projektant, badacz i wykładowca. Profesor Uniwersytetu SWPS oraz dziekan wydziału projektowania w Uniwersytecie Teksasu w Austin. Łączy projektowanie z nauką oraz praktykę z teorią projektowania. Zajmuje się rolą materialności w projektowaniu i życiu codziennym. Jego dzielność obejmuje: tworzenie materiałów, znajdowanie dla nich nowych zastosowań i procesów produkcyjnych, a także badanie wielozmysłowych interakcji człowieka z materiałami oraz roli fizycznych prototypów w projektowaniu i edukacji projektowej. Jest autorem opatentowanego technologii rozszerzania drewna oraz współautorem roślinnego hydrożelu w AuqaSteady, którego rozwój został sfinansowany przez National Science Fundation. Jest autorem ponad pięćdziesięciu zrealizowanych projektów mebli, oświetlenia, wystawa, wnętrz oraz instalacji artystycznych. Pracował dla europejskich i amerykańskich uczelni, instytucji i firma takich jak Deutsche Bank, Boston Consulting Group, Martinelli Luce czy biuro gubernatora stanu Nowy Jork. Jego projekty były prezentowane na wystawach w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Londynie, Mediolanie, Berlinie, Frankfurcie, Dreźnie, Budapeszcie, Pradze, Bukareszcie, Sofii, Ljubljanie, São Paulo, Brasilii, Rio de Janeiro, Toyami oraz wielu polskich miastach. Laureat nagród i stypendiów takich jak Młoda Polska czy Design by… Jego artykuły naukowe były publikowanych w czasopismach takich jak „Craft Research” „European Journal of Wood and Wood Products” i „Formy”. Ukończył Projektowanie przestrzeni w Falmouth College of Art w Wielkiej Brytanii. Jest też absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra i doktora.

Prof. Jan-Hendrik Passoth – Professor for Sociology of Technology, Uniwersytet Viadrina, Niemcy – Jan-Hendrik Passoth jest profesorem socjologii technologii i szefem grupy Science & Technology Studies w ENS. Badania Jana Passotha koncentrują się na roli infrastruktury cyfrowej w demokracji i polityce, na rozwoju oprogramowania jako odpowiedzialnej praktyce społecznej oraz na możliwościach interwencji i krytyki projektów cyfryzacyjnych poprzez wykorzystanie projektowanie krytyczne. Jego projekty z naukowcami z dziedziny informatyki, matematyki i inżynierii oprogramowania, a także z podmiotami z polityki, społeczeństwa obywatelskiego i sztuki były finansowane m.in. przez DFG, BMBF, Erasmus i UE. Jego prace były publikowane w czasopismach takich jak International Sociology, Qualitative Sociology czy Journal of Systems and Software. Jest autorem „Technik und Gesellschaft” (Springer VS, 2008) i redaktorem „Agency without Actors?” (Routledge, 2012, z Birgit Peuker i Michaelem Schillmeierem), „Quoten, Kurven und Profile” (Springer VS, 2013, z Josefem Wehnerem), „Leben nach Zahlen” (transcript Verlag, 2016, ze Stefanie Duttweiler, Robertem Gugutzerem i Jörgiem Strübingiem) oraz „Bedeutende Daten” (Springer VS, 2017, z Thorbenem Mämecke i Josefem Wehnerem). Jego nowa książka „Soziologie der Umstände” zostanie opublikowana przez Transcript Verlag w 2025 roku.

Prof. Karol Olejniczak – psycholog, Uniwersytet SWPS, Polska – Prof. Karol Olejniczak jest profesorem nadzwyczajnym polityk publicznych na Uniwersytecie SWPS w Warszawie i współzałożycielem polskiej firmy badawczej – EGO s.c. W swojej pracy koncentruje się na projektowaniu i ewaluacji rozwiązań publicznych, kładąc nacisk na wykorzystanie dowodów naukowych przy podejmowaniu decyzji. W swoich badaniach i nauczaniu wykorzystuje gry, eksperymenty i projektowanie behawioralne. Profesor Olejniczak ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w badaniach stosowanych i szkoleniach dla wielu instytucji na całym świecie, takich jak Komisja Europejska, Bank Światowy, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, amerykańska Narodowa Fundacja Nauki oraz szeregu instytucji publicznych w Polsce. Karol Olejniczak publikował swoje prace w książkach (polska sześciotomowa seria o ministerstwach uczących się, seria książek Comparative Policy Evaluation wydawana przez Routledge) i czasopismach akademickich (np. American Journal of Evaluation, Policy Design and Practice, Policy & Politics). Był stypendystą Ostroms’ Policy Analysis Workshop (Indiana University – 2006), stypendystą Fundacji Kościuszkowskiej (2012) oraz stypendystą Fulbrighta (2021 – George Washington University). Jest laureatem Lidera Ewaluacji – tytułu przyznawanego przez polską administrację publiczną (2014). W 2022 r. otrzymał nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za znaczące osiągnięcia zespołowe w zakresie działań wdrożeniowych. Na Uniwersytecie SWPS Prof. Olejniczak kieruje Centrum Projektowania i Ewaluacji Polityk (C4PDE): https://english.swps.pl/33207-center-for-policy-design-and-evaluation-c4pde

Anna Warchoł-Jakubowska – psycholożka transportu, kierowniczka Działu Wsparcia Psychologicznego Tramwajów Warszawskich sp. z o.o., doktorantka Szkoły Doktorskiej SWPS. Realizuje doktorat wdrożeniowy w ramach współpracy Ośrodka Badań Okulograficznych SWPS oraz Tramwajów Warszawskich, tytuł przygotowywanej rozprawy doktorskiej: Zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa w ruchu drogowym motorniczych Tramwajów Warszawskich – weryfikacja innowacyjnego treningu kierowania uwagi wzrokowej. Jej badania mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz wsparcie kandydatów na motorniczych podczas wymagającego szkolenia wstępnego. W badaniach wykorzystuje nowoczesne technologie, takie jak: okulograf, VR, AR oraz symulator jazdy tramwajem.

Dr Lidia Stępińska-Ustasiak – T-Mobile, Łukasiewicz  ITECH – Ekspertka ds. public affairs z 20-letnim doświadczeniem zdobytym w sektorze telekomunikacyjnym (T-Mobile Polska, UPC i Orange), administracji publicznej (Urząd Komunikacji Elektronicznej) oraz środowisku akademickim (ITECH Łukasiewicz i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego). Członkini Grupy ds. Kompetencji Cyfrowych (Group on Capacity Building Initiatives) przy Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym (ITU). Członkini komitetu programowego Forum Gospodarczego TIME.

dr hab. Krzysztof Krejtz jest profesorem psychologii na Uniwersytecie SWPS w Warszawie, gdzie kieruje Ośrodkiem Badań Okulograficznych.
Jest doktorem psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zainteresowania badawcze i dydaktyczne obejmują interakcję człowiek-komputer i badania użyteczności w kontekście integracji i dostępności mediów cyfrowych; uwagę wzrokową i jej dynamikę; metodologię i statystykę eye-trackingu oraz naukę multimediów. Obecnie jest zaangażowany w szereg interdyscyplinarnych projektów badawczo-rozwojowych dotyczących innowacyjnych technologii dostępności. Jest liderem LEAD-ME COST Action (CA19142), zatytułowanej „The Leading Platform for European Citizens, Industries, Academia and Policymakers in Media Accessibility”. Projekt ten skupia badaczy nauk społecznych i humanistycznych, inżynierów, praktyków, polityków z m.in. Pralamentu Europejskiego oraz przedstawicieli organizacji osób z niepełnosprawnościami, aby stawić czoła wyzwaniom i możliwościom związanym z dostępnością mediów w Europie, gdzie spotykali się. b) jest kierownikiem z SWPS w projekcie NCBiR „Przyjazne Miasto” dotyczącym kulturowej dostępności przestrzeni miejskiej z wykorzystaniem nowych technologii cyfrowych. c) jest kierownikiem z SWPS w projekcie EU MSCA SE „ClearClimate” dotyczącym dostępności informacji klimatycznej dla wszystkich.

Partnerzy

Międzynarodowe Projekty Partnerskie

Kontakt z Organizatorem

dr inż. Patrycja Radek

+48 609 568 171

pradek@swps.edu.pl 

Jak Dojechać

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.