Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Innowacje w Biotechnologii

19.11.2024

09:00 - 15:00

Miejsce: Auditorium Maximum Universytetu Jagiellońskiego
ul. Krupnicza 33, Kraków

Organizator

Małopolskie Centrum Biotechnologii (MCB) to międzynarodowy instytut badawczy, w którym prowadzone są interdyscyplinarne badania na najwyższym światowym poziomie. Zakres badań określa kontinuum gen-struktura-funkcja-translacja, które wspiera praktykę kliniczną, a także tworzenie start-upów. Obecnie w instytucie działa 15 grup badawczych prowadzonych przez cenionych naukowców specjalizujących się w takich dziedzinach jak: biologia nanocząstek, biologia strukturalna, biologia molekularna roślin, biologia rozwoju i płodności, wirusologia, bioinformatyka oraz wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) w dziedzinach nauk biologicznych.

Wprowadzenie do Konferencji

Innowacyjność i kreatywność są niezbędne do rozwoju nowych obszarów badań. Biotechnologia osiągnęła etap dojrzałości wraz z eksplozją firm biotechnologicznych na całym świecie. Zbadamy, w jaki sposób „cool science” jest siłą napędową, która prowadzi do translacji, zastosowania i komercjalizacji, analizując historie firm w branży biotechnologicznej, od małych inkubatorów po duże firmy. Zbadamy również kluczowe cechy, które umożliwiają pomyślne przełożenie „cool science” na praktykę.

Biotechnologia nie może stać w miejscu, więc chcemy pokazać, w jaki sposób europejskie finansowanie projektów o wysokim ryzyku, ale i większym zysku może przyspieszyć kreatywność, która jest niezbędna do dokonania przyszłych odkryć w biotechnologii, napędzając przemysł i wspierając środowisko, w którym przełomowe odkrycia są nie tylko możliwe, ale i oczekiwane. Analizując konkretne przypadki, w których nowatorskie badania przeszły od koncepcji do rynku, zidentyfikujemy krytyczne czynniki, które wspierają tę drogę.

Agenda Konferencji

Trzej prelegenci, w tym Mark Treherne i Paweł Przewięźlikowski, zaprezentują w jaki sposób wielka nauka może zostać przełożona na udane zastosowanie zarówno w sposób oddolny, w którym nauka prowadzi do utworzenia firmy, jak i odgórny, w którym zaczynasz od firmy, która następnie generuje wielką naukę. Podkreślone zostanie to, co napędza sukces.

Prelegenci tacy jak John Bason, Magda Kordon-Kiszala i Robert Gromada przedstawią przykłady „cool science” i tego, jak przekłada się ona na firmy na różnych poziomach rozwoju. Prelegenci wskażą również cechy, które pomagają osiągnąć sukces.

Dyskusja panelowa, prowadzona przez Martę Winiarską, będzie dotyczyła tego, co jest dobre w biotechnologii i regionie, a co wymaga poprawy.

Współczesna nauka napędza innowacyjne i przełomowe odkrycia. Popołudniowa sesja skupi się na wielkiej nauce, w tym na projektach wysokiego ryzyka i wysokiego zysku finansowanych przez ERC, a także na dużych, realizowanych w konsorcjach, projektach finansowanych przez program Horyzont Europa. Wśród prelegentów znajdą się laureaci grantów ERC: Róża Szweda i Andrzej Dziembowski oraz Krzysztof Pyrć, który jest beneficjentem wielu dużych, realizowanych w konsorcjach, projektów finansowanych przez Unię Europejską.

Zaproszeni Mówcy

Mark Therene

Innovate UK Council

Paweł Przewięźlikowski

Ryvu Therapeutics

John Bason

nCage Therapeutics

Robert Gromada

MediSensonic

Andrzej Dziembowski

Laboratorium Biologii RNA w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie

Magda Kordon-Kiszala

intoDNA

Marta Winiarska

Polski Związek Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed

Róża Szweda

Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu

Krzysztof Pyrć

Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Magdalena Kulczycka

Prezes Stowarzyszenia Firm Biotechnologicznych BioForum

Zbigniew Zasłonka

Dyrektor Naukowy Molecure S.A.

Partnerzy

Partnerzy Przemysłowi

Międzynarodowe Projekty Partnerskie

Branżowy Punkt Kontaktowy

Kontakt z Organizatorem

Prof. Danuta Mossakowska-Earnshaw

Dyrektor Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

+48 12 664 53 69

danuta.mossakowska@uj.edu.pl 

Jak dojechać

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.