Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Technologie Kosmiczne
i Satelitarne

19.11.2024

09:00 - 15:00

Miejsce: Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
al. Adama Mickiewicza 30, Kraków

Organizator

Centrum Technologii Kosmicznych AGH – Działa w zakresie badań i edukacji kosmicznej. W dobie zwiększenia zainteresowania kosmosem Centrum realizuje badania w zakresie misji kosmicznych satelitarnych i planetarnych zarówno robotycznych jak i załogowych. Poprzez szkolenia w habitacie, umożliwiającym realizację symulowanych misji kosmicznych, przygotowuje się przyszłych astronautów i turystów kosmicznych do przebywania w kosmosie. W ramach badań w Centrum doskonalone są systemy podtrzymania życia w kosmosie. Realizowane są misje satelitarne i planetarne. Misje satelitarne realizowane są w celu obserwacji Ziemi. Wynosimy na orbitę LEO najmniejszego w Polsce, w pełni funkcjonalnego satelitę z czujnikiem optycznym.
Polska po wpłaceniu zwiększonej składki członkowskiej do Europejskiej Agencji Kosmicznej może korzystać z wielu nowych programów ESA, rośnie więc zapotrzebowanie na zasoby ludzie.
Celem dla działań edukacyjnych Centrum jest zapewnienie kadry dla szybko rosnącego w Polsce sektora kosmicznego.

Wprowadzenie do Konferencji

Żyjemy w czasach rewolucji kosmicznej, nowy kosmos wchodzi szeroko w nasze codzienne życie. Nowy kosmos to ta część badań kosmicznych, która służy Ziemi i Ludzkości. Kosmos daje nam możliwość obserwowania zdarzeń i zjawisk na Ziemi w skali globalnej, co w konsekwencji daje nam poczucie bezpieczeństwa i możliwość lepszego zarzadzania gospodarką zasobami na naszej planecie. Obserwacje satelitarne pomagają ostrzegać o niebezpiecznych zjawiskach atmosferycznych, dają możliwość monitorowania katastrof ekologicznych oraz przewidywania ich wpływu na ludzi. Obserwuje się coraz większe zainteresowanie zasobami kosmicznymi, w tym zasobami dla energetyki. 95% wszechświata to wodór i hel, które można przetwarzać na energię. Doskonali się obecnie technologie wydobywania i przetwarzania zasobów kosmicznych, co jednocześnie jest związane z koniecznością wysyłania ludzi na planety. Aby było to bezpieczne musimy znać mechanizmy oddziaływania środowiska kosmicznego na organizmy żywe a przede wszystkim człowieka. Musimy nauczyć się produkować żywność w kosmosie są to zagadnienia którymi zajmuje się szybko rozwijająca się dziedzina badań kosmicznych jaką jest biologia kosmiczna. Większość wyników badań kosmicznych może być wykorzystana do zastosowań ziemskich jak na przykład technologie produkcji żywności w warunkach kosmicznych można wykorzystać na Ziemi do produkcji żywności przy zmieniających się gwałtownie warunkach klimatycznych.
W ramach Organizowanej konferencji na temat Space and Satellite Technology chcielibyśmy pokazać możliwości wykorzystania technologii kosmicznych dla potrzeb ludzkości i ochrony zasobów na Ziemi, jak również rozwój przemysłu kosmicznego w Polsce. Jednym z tematów, jaki chcemy przedyskutować z uczestnikami konferencji to zakres badania kosmosu i korzyści jakie mogą z tych badań czerpać ludzie.

Agenda Konferencji

Chairmen: prof. Piotr Kijanka

  1. BHM Durakesza (ISRO, AGH) – Space missions of ISRO (20 min) 
  2. Michele Armano (ESA, AGH) – Deep space missions of ESA (20 min) 
  3. Michał Lupa (AGH) – Downstream achievements and chosen application (20 min) 
  4. Łukasz Wilczyński (EFK, AGH) – Space Technologies Industrial Sector in Poland (20 min) 

Chairman: prof. Czesław Kapusta 

Shreyas Srivatsa – AGH on the ISS (15 min) 

Filip Wylegała – AGH on the Moon (15 min) 

Filip Tomczyk – Satellite missions of AGH (15 min) 

Agata Rudolf – Space Biology at AGH (15 min) 

Zaproszeni Mówcy

Partnerzy Naukowi

Partnerzy Przemysłowi

Projekty Partnerskie

Branżowy Punkt Kontanktowy

Kontakt z Organizatorem

prof. dr hab. inż. Tadeusz Uhl

+48 12 617 55 27

tuhl@agh.edu.pl 

 

Jak dojechać

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.