CETEF to kluczowe międzynarodowe przedsięwzięcie organizowane od 2014 roku przez Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Technologii (IZTECH) oraz Naczelną Organizację Techniczną – Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych pod patronatem Parlamentu Europejskiego i pod auspicjami Komisji Europejskiej, we współpracy z uczelniami, instytutami badawczymi i przemysłem wysokich technologii.
Celem Forum jest stworzenie międzynarodowej platformy do dyskusji nad polityką europejską w zakresie rozwoju dziedzin techniki mających decydujące znaczenie dla sukcesu transformacji cyfrowej i energetycznej, a także inspirowanie sieci partnerskich do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii oraz zaprezentowanie potencjału technologicznego i badawczego Polski i regionu w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej.
Tegoroczne IV Środkowoeuropejskie Forum Technologiczne – CETEF’24 odbędzie się Krakowie w dniach 18-19 listopada 2024 r. przy współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytetem Jagiellońskim i Prezydentem Miasta Krakowa. Przewidujemy osobisty udział Komisarza UE ds. innowacji i badań naukowych oraz Przewodniczącego Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego, a także przedstawicieli instytucji rządowych i wybitnych przedstawicieli nauki i przemysłu z 16 krajów Europy Środkowej. Oczekuje się, że Forum przedstawi nowe pomysły i propozycje mające na celu realizację europejskiej agendy naukowo-technologicznej na lata 2025-2030, w tym w zakresie przygotowania 10. Programu Ramowego Badań i Innowacji Unii Europejskiej
Przewidujemy udział ponad 1000 przedstawicieli dostawców i użytkowników końcowych technologii, organizacji naukowych, stowarzyszeń inżynierskich, instytucji rządowych i finansowych, w tym osobisty udział Komisarza UE ds. Innowacji i Badań Naukowych oraz Przewodniczącego Komitetu Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego.
I dzień Forum otwiera Konferencja Plenarna poświęcona dyskusji nad programami europejskimi i krajowymi w zakresie wsparcia rozwoju technologii i roli krajów Europy Środkowej w transformacji cyfrowej i energetycznej. Składają się na nią: wystąpienia programowe przedstawicieli Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i ministerstw odpowiedzialnych za transformację cyfrową i energetyczną w krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz dwie debaty wysokiego szczebla poświęcone dyskusji nad polityką europejską i rolą krajów Europy Środkowej we wdrażaniu Europejskiej polityki energetycznej poprzez badania i innowacje oraz Programu Ramowego UE Horyzont Europa i jego następcy.
Równolegle do Konferencji Plenarnej, po lunchu, rozpoczynamy II Edycję Dnia Młodego Naukowca, po czym zapraszamy, po raz pierwszy w tegorocznej edycji Forum, na cztery równoległe Wizyty Studyjne do światowej klasy centrów badawczych: Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego “Solaris” UJ, Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH, Center for European Union Computational Personalized Medicine – SANO oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe Ryvu Therapeutics dla Innowacyjnej Medycyny.
Drugi dzień Forum rozpoczynają równoległe Konferencje Dziedzinowe. W tegorocznej edycji zapraszamy na siedem technologicznych konferencji, których tematyka obejmuje zakres od innowacyjnych technologii transformacji energetycznej, poprzez innowacje w automatyce, robotyce i sztucznej inteligencji, technologie kosmiczne i satelitarne, innowacje w biotechnologiach, aż po inżynierię materiałową w przemyśle metali nieżelaznych, technologie rolno-spożywcze oraz innowacje społeczne w technologiach.
Zwieńczeniem Forum będzie, po raz pierwszy w historii CETEF, wydarzenie networkingowe Horizon Europe Matchmaking Event organizowane przez Sieć Branżowych Punktów Kontaktowych do programu Horyzont Europa.
Dwudniowym obradom CETEF’24 towarzyszy wystawa rozwiązań technologicznych i prezentacje plakatowe w kuluarach i salach obrad Forum.