Polskie Sieci Elektroenergetyczne znajdują się w centrum zachodzącej transformacji energetycznej. Napędzają ją trzy główne trendy: dekarbonizacja, decentralizacja i digitalizacja. Przez dziesięciolecia system elektroenergetyczny był oparty na dużych jednostkach dyspozycyjnych, których praca była łatwa do przewidzenia i możliwa do kontroli. Ta sytuacja jednak znacząco się zmienia – obecnie blisko połowa wszystkich mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym to źródła odnawialne. Konieczne jest obserwowanie rozproszonych zasobów, z których duża część nie jest przyłączona do sieci przesyłowej, lecz dystrybucyjnej. Prognozowanie generacji staje się coraz większym wyzwaniem.
Pojawiają się okresy nadwyżki generacji ponad zapotrzebowanie, jak i niskich rezerw, zapewnianych przez źródła dyspozycyjne. Tych z kolei jest coraz mniej, ponieważ duża część istniejących bloków węglowych jest wycofywana ze względów ekonomicznych lub technicznych. Operator staje przed wyzwaniem zapewnienia obserwowalności i sterowalności systemu, a także wystarczalności generacji – potrzeba źródeł, które zapewnią produkcję energii elektrycznej, gdy ze względu na warunki pogodowe OZE dostarczają jej za mało. Dlatego PSE wprowadziły tzw. rynek mocy, dzięki któremu elektrownie otrzymują wynagrodzenie za samą gotowość do pracy.
PSE cały czas doskonalą procesy zarządzania systemem, czemu służą także zmiany w zakresie funkcjonowania rynku. W czerwcu tego roku wprowadziliśmy reformę rynku bilansującego. Ta stanowiła krok milowy do lepszego odzwierciedlenia sytuacji w systemie za pomocą cen na tym technicznym rynku i dawania ekonomicznych bodźców do lepszego prognozowania pracy źródeł i zapotrzebowania.
Transformacja to także nowe źródła i nowe potrzeby odbiorców, a dostosowanie się do tych zmian wymaga przebudowy systemu przesyłowego. Tylko w ciągu najbliższych 10 lat planujemy przeznaczyć ok. 70 mld zł na budowę nowych linii i stacji oraz modernizację istniejących obiektów. Przygotowujemy się do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych, których moc 2040 r. może osiągnąć nawet 18 GW. Niezbędne do tego są nowe linie na północy kraju, które posłużą również do przesłania mocy z elektrowni jądrowej. Przygotowujemy system na intensywny rozwój OZE i magazynów energii – według planów inwestorów do końca tej dekady moc lądowych farm wiatrowych wzrośnie do blisko 19 GW, fotowoltaiki do 52 GW, a magazynów do ponad 31 GW.
Więcej o inwestycjach PSE można przeczytać na stronie https://inwestycje.pse.pl/.