Partner CETEF'24

PASIFIC

PASIFIC (Polish Academy of Science Individual Fellowship Innovation & Creativity)  to program stypendialny Polskiej Akademii Nauk umożliwiający naukowczyniom i naukowcom z całego świata prowadzenie innowacyjnych badań w dynamicznym środowisku naukowym. Skierowany do osób reprezentujących wszystkie obszary nauki, program PASIFIC umożliwia prowadzenie przełomowych badań oraz osiągnięcie samodzielności naukowej. Program jest współfinansowany z unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020 w ramach programu COFUND im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

STYPENDYŚCI

W dwóch konkursach wyłoniono 48 najlepszych stypendystek i stypendystów z grona ponad 500 kandydatek i kandydatów z całego świata. Obecnie dwuletnie projekty w Instytutach Polskiej Akademii Nauk oraz w Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej realizują 42 osoby. Otrzymały one do 93 000 euro na projekt na swoje badania. Naukowczynie i naukowcy pracują z doświadczonymi opiekunami i korzystają z kompleksowej oferty szkoleń. Mają również możliwość zastosowania wyników swoich badań podczas sześciomiesięcznych staży w sektorze pozaakademickim.

Stypendystki i stypendyści pochodzą z 19 różnych krajów na całym świecie, w tym ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Włoch, Ukrainy, Indii i innych. Prowadzą badania w trzech dziedzinach – nauki fizyczne i inżynieria (22 stypendystów), nauki przyrodnicze (11 stypendystów) oraz nauki społeczne i humanistyczne (15 stypendystów). Projekty obejmują szeroki zakres dyscyplin, w tym na przykład nauki o kosmosie, inżynierię materiałową, informatykę, kulturę i produkcję kulturową, biologię środowiska czy ekologię i ewolucję.

POLSKA AKADEMIA NAUK

Założona w 1952 r. Polska Akademia Nauk jest jedną z najważniejszych instytucji badawczych w Polsce i największą siecią naukową w kraju. Stypendystki i stypendyści mają możliwość realizacji swoich projektów w jednym z 67 Instytutów PAN oraz Międzynarodowym Instytucie Biologii Molekularnej i Komórkowej, z których większość otrzymała nagrodę HR Excellence in Research Award. Instytuty goszczące zapewniają działania związane z rozwojem kariery, możliwości nawiązywania kontaktów i szkoleń oraz dostęp do doskonałej infrastruktury badawczej.

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ

prof. Jerzy Buzek

Premier RP 1997-2001
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego 2009–2012
Poseł do Parlamentu Europejskiego 2004-2024
Poseł do Parlamentu Europejskiego nieprzerwanie od 2004 r. W latach 2009-2012 pełnił funkcję przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszym i jedynym dotąd przewodniczącym tej instytucji z Europy Środkowo-Wschodniej. W 8. kadencji Parlamentu Europejskiego (2014-2019) kierował Komisją Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. W PE był sprawozdawcą wielu ważnych raportów m.in. nowelizacji dyrektywy gazowej, rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu czy 7. Programu Ramowego na rzecz Badań i Innowacji. W 2016 r. portal Euractiv umieścił go w rankingu EurActory40 w trójce najbardziej wpływowych osób w europejskiej polityce energetycznej. Brukselski „The Parliament Magazine” dwukrotnie (2006 i 2013), przyznał mu tytuł Europosła Roku. Jest też zwycięzcą rankingów dziennika „Rzeczpospolita” na najlepszego polskiego europosła w 2008 i 2018 r. W latach 1997-2001 Jerzy Buzek był Premierem Rządu RP, który wprowadził reformy administracji, oświaty, zdrowia i emerytalną oraz rozpoczął negocjacje w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Kawaler Orderu Orła Białego.