Konferencja Dziedzinowa CETEF'24

Nowe Horyzonty Dla
Technologii Rolno-Spożywczych

19 listopada 2024 r.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
al. Adama Mickiewicza 30, Kraków

Organizator

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie jest jedynym Uniwersytetem Rolniczym w Polsce. Od lat Uczelnia łączy rozwój naukowy z gospodarką. Żywność, środowisko i energia to główne problemy badawcze jakimi zajmuje się Uniwersytet Rolniczy. Pracownicy naukowo-dydaktyczni utrzymują ścisłą współpracę z firmami, izbami rolniczymi oraz organami administracji państwowej i samorządowej, dzięki której możliwe jest upowszechnianie wyników prowadzonych badań.

Uniwersytet prowadzi innowacyjne badania z zakresu szeroko pojętej produkcji rolniczej i przetwórstwa spożywczego w specyficznych uwarunkowaniach: prawnych, terenowych, środowiskowych oraz powiązanych z nimi czynnikami wynikającymi z konieczności rekultywacji terenów poprzemysłowych, a także wpływu procesów produkcji na jakość żywności i na zdrowie ludzi.

Wprowadzenie do Konferencji

Unijny system żywnościowy zapewnia przeszło 400 mln Europejczyków świeżą i bezpieczną żywność. Produkcja żywności jest nie tylko kluczową usługą, lecz także źródłem dochodów wielu obywateli. Opracowany łańcuch rolno-spożywczy jest ważnym sektorem gospodarki UE.

Sektor rolno-spożywczy ma znaczny wpływ na środowisko ponieważ około jednej trzeciej światowych emisji gazów cieplarnianych pochodzi z systemów żywnościowych. UE przekształca sposób produkcji i konsumpcji żywności w Europie, po to aby: zmniejszyć ślad środowiskowy systemów żywnościowych; wzmocnić odporność na kryzysy, ale nadal zapewniać zdrową i przystępną cenowo żywność również dla przyszłych pokoleń.

W maju 2020 r. Komisja przedstawiła strategię „Od pola do stołu”. Strategia ma zmienić obecny unijny system żywnościowy w model zrównoważony. Bezpieczeństwo żywnościowe jest priorytetem, więc strategia ma również: zapewnić wystarczającą podaż niedrogiej i pełnowartościowej żywności; zmniejszyć o połowę korzystanie z pestycydów i nawozów oraz sprzedaż środków antydrobnoustrojowych; zwiększyć ilość gruntów przeznaczanych na rolnictwo ekologiczne; propagować bardziej zrównoważoną konsumpcję żywności i zdrowe odżywianie; ograniczyć straty żywności i jej marnotrawienie; przeciwdziałać fałszowaniu żywności w łańcuchu dostaw; poprawić dobrostan zwierząt. Przejście na bardziej przyjazny dla środowiska system żywnościowy pozwoli stworzyć nowe możliwości biznesowe, korzystnie wpłynie na dochody w sektorze rolno-spożywczym.

Agenda

9:00 – 10:30

Sesja I: Produkcja surowców rolniczych

Główny prelegent: dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz, prof. MANS Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży

10:30 – 11:00

Przerwa Kawowa

11:00 – 12:30

Sesja II: Perspektywy w produkcji żywności

Główny prelegent dr hab. inż. Maciej Combrzyński Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

12:30 – 13:30

Lunch

13:30 – 14:30

Sesja III: Instrumentalna analiza i kontrola żywności

Główny prelegent dr hab. inż. Robert Rusinek, prof. IA PAN, Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie

Główni Mówcy

dr hab. inż. Andrzej Borusiewicz

prof. MANS
Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży

dr hab. inż. Maciej Combrzyński

Prof. UP
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

dr hab. inż. Robert Rusinek

prof. IA PAN
Instytut Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie

Partnerzy

Partnerzy Przemysłowi

Projekty w Partnerstwie z Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Branżowy Punkt Kontanktowy

Kontakt z Organizatorem

Koordynator

Telefon

Mail

Jak dojechać

Ta strona używa ciasteczek.
Polityka Prywatności
Dowiedz się więcej
ZGADZAM SIĘ